fentg.com

ФОРУМЪТ на ФЕНОВЕТЕ на НТГ
Дата и час: Пон Юли 26, 2021 2:06 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Натиснете за да видите правилата

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Абитуриентите от НТГ взеха дипломи на тържество
МнениеПубликувано на: Сря Юни 30, 2010 5:31 pm 

Абитуриентите на Националната търговска гимназия получиха своите дипломи тази сутрин на официално тържество в Международен панаир Пловдив. Този випуск е специален за едно от най-престижните училища в страната. Гимназията има двоен празник, честват се и 100 години от създаването и. Директорката на училището, Славейка Иванова. Именно затова и дипломирането се отлага дълго, този випуск е специален за гимназията и раздялата с тях е особено трудна. Днес, на празника има и още една щастлива новина, прецедент в близките години. Възпитаничка на гимназията завършва с пълно отличие, момичето има отлични оценки през целия период на обучение и на държавните изпити в края на годината. Търговската гимназия не веднъж е доказвала, че е училище с традиции, което сплотява учениците и с годините се превърна във феномен не само в училищната, но и в социалната култура. По случай своя юбилей гимназията има вече и свой химн. Идеята се идва през пролетта от Жана Белева. Цялостният проект е финансиран от от член на училищното настоятелство, майка на бивша възпитаничка на гимназията. Музиката и аранжимента са дело на Кристиан Белев, приятел на гимназията. Текстът написва Васил Тръненски, който е бивш възпитаник на гимназията, в момента учи маркетинг в Пловдивския университет. Песента „Нашите години“ беше изпълнена от небезизвесния вече сред своите съученици Калин Гайдаджиев. Момчето ни разказа за цялостната идея и сътворяването на песента. Всичко се случва в последния момент, за по-малко от месец. Като на всеки празник и тук емоциите бяха противоречиви. Имаше вълнение, притеснение, някой бяха доволни, че всичко приключва и им предстои ново начало. Други не скриха сълзите в очите си и споделиха, че годините в гимназията ще им липсват и се надяват оттук нататък да предстои нещо поне наполовина толкова хубаво. На добър път на випуск 2010 на Търговската гимназия, Пловдив.

Източник: NBT

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Абитуриентите от НТГ взеха дипломи на тържество
МнениеПубликувано на: Чет Юли 01, 2010 9:55 am 
Администратор
Аватар

Ако в сайта на НБТ има някакъв откъс в новини или където и да е, дайте един линк тук...

Иначе другото е ясно - нашите снимки и видео на официалния сайт, но вероятно малко по-натам, че се изтощихме от емоции...

Много мъка ще ни е като си отиде този випуск...

Но ще поемем щафетата на предизвикателството да вадим всеки нов випуск - все по-яко!

До скоро!

А към Калин: дайте една емпетройка на саунда на химна поне да я закачим някъде...

А по-натам може да се пробваме да направим и нещо по-видео от саунд... ;-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 01, 2010 1:10 pm 

Ето линк за новините на НБТ: http://nbtv.bg/index.php?page=air-event ... d3a95f4901 [към края е за Химна]

Клип заснет от екип на вестника на НТГ: http://vbox7.com/play:35e57b50

Клип правен от Васил Тръненски: http://www.youtube.com/watch?v=2tJTwkWJ-tI

А на вас на мейла ще ви я пратя.

Последна промяна KaLiN_G на Чет Юли 01, 2010 7:43 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 01, 2010 6:56 pm 
Администратор
Аватар

Двата клипа са всъщност само един (пратил си един и същ линк два пъти).

От Васил Тръненски не си дал ... ОК - вече е оправено, Благодаря!

BTW - Клипът на Тръненски е покъртителен!

& BTW - самият химн също е страхотен!

Щом не ми хареса толкова от първо чуване, но все повече и повече ми допада с всяко следващо слушане и вече му знам текста наизуст и не ми излиза от главата... Голям химн е! А и Калин показа класа - много над всички досегашни изпълнения! Много му ходи песента на гласа! Сякаш специално за него е правена! Евала! На всички! Кристиан Белев! Много поздрави! И на него и на майка му Жана Белева! И на Васил Тръненски! Едни хубави хора, създали една прекрасна песен! Достойна за химн на Иконома!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 03, 2010 3:43 pm 

Радвам се, че песента поражда такива коментари. Дано се хареса и от учениците, и от преподавателите, и от приятелите на НТГ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 03, 2010 7:20 pm 
На всяка мерудия манджа
Аватар

Аз съм любопитен как тази песен стана химн на гимназията? В смисъл някакво всеобщо решение ли се взе или пък управленско решение от страна на ръководството...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 03, 2010 8:59 pm 
Администратор
Аватар

Най-добре би станало ясно като кача видеото от дипломирането.

Надявам се да е достатъчно пълно за да може да се разбере как...

Лично аз нямам точен спомен, освен това, че директорката обяви като една от "изненадите" за деня - песента - химн...

Може би в нейният "ресор" се съдържат такива права...

Но нека видим видеоматериала и ако там не е достатъчно ясно ...

Вярвам Стефан Ангелов (9б) (нашият видеооператор) е снимал достатъчно обстоятелствено, за разлика от конкуренцията от вестника.

Може да зададеш този въпрос и на фейсбук страницата на вестника. Те може да са по-осведомени от нас, защото именно такава им е работата и такива функции изпълняват...

Ако получиш някакъв отговор - би ли го цитирал и тук - та да стане по-ясно?

Благодаря!

Лично моето мнение, независимо от начина, и поради липса на други песни а и не само -
Цитат:
"Нашите години"

текст: Васил Тръненски
музика и аранжимент: Кристиан Белев
изпълнява: Калин Гайдаджиев

Връщам се пак във класната стая
в най-слънчевия ден...
С вас часовете как да забравя
и всеки скъп спомен за мен
Виждам приятел, до него приятел
и пак се усмихвам напук
Трудни години, но сладки години
с вас сме прекарали тук...

Припев:
Ето слънце в коридорите
и в душите ни изгрява
Със усмивка почва тук деня
и с усмивка се изпраща!
Всяко бюро пази спомени
за любови и раздели,
и напомня ни на всички нас
как добре сме си живели.

Бяхме деца, пораснахме хора
достойни и силни, нали?
Показа ни всеки учител какво е
да бъдем честни, добри.
Щом се завърнем след четири зими
отново във нашия дом
пак ще си спомним ние с усмивка
за нашия Иконом...
тази става!

От друга страна се питам - колко училища си имат химн и кои са нещата, които е редно и може да си имат?
За момента се сещам за национални химни, химни на спортни клубове (отбори)...
Не са ли химните песни на възхвала?

Доста прясно-модерен е примерът с химна на вестника...
Вижте го на адрес (начало таймер 5:30)...
Там те намират "подходящият" за възхвала начин, макар и много "здраво стъпвайки" върху "несобствени" материали, но това се отнася и за други страни от нещата...

При училищния химн поне всичко е авторско!
Калин едва ли би плагиатствал, що се отнася до нещо сериозно.

Можем да си направим извод, че ако ни се иска да възхваляваме - химните са една добра форма...

Химните - песни на възхвала! Не мисля, че може да имат ограничение нещата, които биха могли да бъдат възхвалявани! (защото със сигурност има и неща, недотолкова достойни, но въпреки това - мощно къпани в хваление)

А НТГ със сигурност заслужава! Въпросът е дали е намерена правилната форма?

И докато няма алтернатива така ще стоят нещата.

Аз обикнах песента.
Уча се да намирам и приемам добрите страни. А тук ги има - авторство, музика и текст, изпълнение...

Още мисля, ако това е било поставена задача - подходът към решаването й е професионален.

Вариантите:
- ръководството поставя задача - Калин намира пътя към решаването й...
- Калин се чувства окрилен - изпълнен с вдъхновение сам намира пътя...

И в двата варианта има нещо общо...
И изобщо - напре ли отвътре - намирай добрият начин!

Едва ли винаги може да се мине през конкурси и да се роди нещо добро!
Много са примерите, когато най-добрите неща са подарените от сърце!

Чудя се как да "закрепя" песента - химн на сайта.
Но скоро вярвам ще се намери подходящият начин...

До скоро!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Юли 03, 2010 11:36 pm 

Мога да разкажа малко как се създаде песента.

През пролетта правихме проект по Свят и личност в Дома за сираци, в който Красен е отраснал. Там децата бяха подготвили програма с много песни и техен учител е Жана Белева. Очарована от нашето отношение към децата тя заяви, че ще направи Химн на НТГ по повод 100-годишния юбилей. Споделих с г-жа Иванова и тя каза, че също си е мислила за нещо подобно да се направи. Нейната идея беше да се направи конкурс за текст чрез вестника, но явно нещо не се получиха нещата. Г-жа Цекова ме посъветва да се обадим на Васил Тръненски, защото той се занимава с такива неща в свободното си време. Той прие много присърце идеята и след като направи текста го занесох на г-жа Иванова. На изпращането разбрах от г-жа Белева, че г-жа Иванова много е хареса текста и започва да се пише музика по текста. След матурите, бала и Слънчев бряг започнахме усърдно да работим по химна. Така след различни варианти се стигна до тази песен. На 27 юни в 14 часа бяха записите. На другия ден вечерта взех демо версията и на 29 на обед беше завършена песента. Веднага я занесох да я чуе г-жа Иванова и много я хареса, дори се разтанцува.

А есента, живот и здраве трябва да помислим за СД и за обложка. Имам много идеи, трябва да ги обсъдя с вас, защото предполагам вие ще правите дизайна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юли 04, 2010 12:22 am 
Администратор
Аватар

KaLiN_G написа:
Мога да разкажа малко как се създаде песента.

През пролетта правихме проект по Свят и личност в Дома за сираци, в който Красен е отраснал. Там децата бяха подготвили програма с много песни и техен учител е Жана Белева. Очарована от нашето отношение към децата тя заяви, че ще направи Химн на НТГ по повод 100-годишния юбилей. Споделих с г-жа Иванова и тя каза, че също си е мислила за нещо подобно да се направи. Нейната идея беше да се направи конкурс за текст чрез вестника, но явно нещо не се получиха нещата. Г-жа Цекова ме посъветва да се обадим на Васил Тръненски, защото той се занимава с такива неща в свободното си време. Той прие много присърце идеята и след като направи текста го занесох на г-жа Иванова. На изпращането разбрах от г-жа Белева, че г-жа Иванова много е хареса текста и започва да се пише музика по текста. След матурите, бала и Слънчев бряг започнахме усърдно да работим по химна. Така след различни варианти се стигна до тази песен. На 27 юни в 14 часа бяха записите. На другия ден вечерта взех демо версията и на 29 на обед беше завършена песента. Веднага я занесох да я чуе г-жа Иванова и много я хареса, дори се разтанцува.

А есента, живот и здраве трябва да помислим за СД и за обложка. Имам много идеи, трябва да ги обсъдя с вас, защото предполагам вие ще правите дизайна.

Конкурс за текст... Чрез вестника...?
Нищо не съм чел/чул?!? Можеше и аз да участвам! ;-) Пък и не само аз! Можеше и тук да се пробва! Пък и не само тук!

В крайна сметка идеята на Цекова за Васко Тръненски се оказва абсолютно навременна и уместна...

Точният човек, който си дава сърцето за гимназията...

На този химн цялата история е изключително сърдечна...

Благодаря ти за късия, но безценен разказ!

С тази информация химнът стана по-жив и ценен...

И ще положим усилия за "украсата" му...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юли 04, 2010 12:32 am 
На всяка мерудия манджа
Аватар

И аз благодаря на Калин, че разясни.

ПП Господине, изслушах въпросния химн на вестника и за малко да се хвърля през прозореца на стаята ми....трябваше да предупредите, че нещата са толкова трагични :laught: :waa: :dizzy:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]